Perşembe, Mayıs 08, 2008

Teftiş Sonucu - Dayı'nın Yeri

Uzun süren teftiş çalışmalarımızın sonucunu aktarmak istiyorum. Teftişin hedefi "Dayı'nın Yeri" lokantası... 5 kişilik bir ekiple teftişe gittik. 5 kişi olarak toplam yediklerimizin bilançosunu yardımcı gurmem E.Y. şu şekilde çıkarmış:

"
5 x 2 adana kebap,
5 x 1 şiş kebap,
5 x 2 parça kaburga,
5 x şalgam suyu,
1 x süper ezme,
1 x süper tarator,
1 x soğan salatası,
2 x salata.
"

Bir başka yardımcım O.Ş. ise şöyle analitik bir yorumda bulundu:

"
Aslında dün öğle yemeğinde pek bir şey yemediğim için akşam epey aç gittim. Buna rağmen ikinci adanaları almasaydık da
ortalama bir doygunlukla masadan kalkmış olacaktım,
Doyuruculuk: iyi..
Hizmet: bence gayet güzel ağırlandık
Lezzet: masaya gelen her şeyin lezzeti tatminkardı
Fiyat: ikinci adanaları düşersek kişi başı 17-18 ytl yapıyor
Mekan: otantik olmaktan uzak olsa da olumsuz eleştiriyi haketmeyecek bir mekan
Şalgam: Muhabbetten sonra gecenin en iyisiydi :))
"

Midesine çok güvendiğim coğrafyanın adamı yardımcım O.D. ise:

"
Midem de kendim gibi hassas narin ve kırılgandır, et biraz kötü olsa 1-2 saat sonra anlarım. Adana mükemmel lezzetli, et kalitesi süper.. Şalgamı gerçek şalgam.. Yalnız bence o gelen mezelerin bazılarından (yogurt,sogan,çoban salata) 2şer tane gelmeliydi. Et porsiyonu toplamda normal bi insana yeter ama normal yemediğim için ikinci adanaya ihtiyac duydum. Bence eğer ikinci adanası olmayan normal bi menu ki bu menuye irmik helvası da dahil en fazla 15 bilemedin 17 ytl olması lazım geçer not alması için mekan. İkinci adana kafaları karıştırdı yorum yapamıyorum..
"

Gördüğünüz gibi ikinci adanalar kafaları fena karıştırmış... Ama sonuçta bir kestirim (interpolasyon) yaparak standart menünün fiyatını bulabiliyoruz: 17 YTL...

Daha önceki yazımda bu fiyatın affedilemez bir rakam olduğunu belirtmiştim... Fakat, enflasyonu da hesaba kattığımızda artık bu rakamın yavaş yavaş normal sınırlar içerisine girdiğini görebiliyoruz... (Her ne kadar Kazım Karabekir kriterleri 10 YTL içinde kalsa da...)

Sonuç:

Dayı'nın Yeri teftişi hakkıyla geçmiştir... Hizmet kalitesinde düşüş olmamış aynı şekilde fiyat artışı da kabul edilebilir sınırlar içerisinde olmuştur... Bana bu teftişte değerli yorumlarıyla eşlik eden yardımcı gurmelerime teşekkürü borç bilirim...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Sayın Gurmem,

Teftişiniz her zamanki gibi şaibeden uzak, tarafsız bir biçimde yerine getirilmiş. Sizi ve Yardımcı Gurmelerinizi tebrik ediyor, yeni incelemelerinizi bekliyorum.

Kızağa çekilen Merkez Gurmesi.